7 موردی که قبل خرید اسپیکر باید در نظر بگیرید

آشنایی با مشخصات خرید اسپیکر

قطعا همه ی ما برای تست و یا خرید اسپیکر قبل از هر چیزی به صدایی که تولید می کند گوش میکنیم. تا مطمئن شویم آیا آن اسپیکر ارزش خرید را دارد؟ یا صدایی که ما از آن توقع داریم را تولید می کند یا نه؟

اما این راهکار همیشه هم امکان پذیر نیست، مخصوصا در حال حاضر در عصری که ما زندگی میکنیم و عصر تکنولوژی و خرید آنلاین است. و گاهی بخاطر پلمپ بودن امکان تست صدای اسپیکر قبل از خرید آن وجود ندارد.

در اینجا مشخصات یک بلندگو کاملا کارآمد است و به کار ما می آید . ولی ممکن است همه نتوانند از اعداد و مشخصات یک اسپیکر سر در بیاورند. ما در این مقاله با بررسی مشخصات کلی اسپیکر ها به شما کمک میکنیم تا بتوانید یک اسپیکر مناسب انتخاب کنید.

آشنایی با مشخصات اسپیکر

وقتی صحبت از خرید اسپیکر به میان می‌آید، مشخصات مختلفی مطرح می شود که اگر اطلاعات کافی و درست نداشته باشید نمی توانید به خوبی اسپیکر مد نظر خودتان را انتخاب کنید.

گاهی برخی از سازندگان ویژگی ها و مشخصاتی را معرفی می کنند که ممکن است در اولویت اهمیت برای شما وجود نداشته باشد.

در خرید تمامی محصولات چه به صورت آنلاین و یا حضوری توصیه فروشگاه فراسیستم به شما این است که همیشه مشخصات میدانی محصول مورد نظر خود را بررسی کنید تا خرید مطمئن تری داشته باشید.

برخی از مشخصات وجود دارند که میتوانند لیست خرید شما را محدود و بهتر کنند. تا با حجم زیادی از محصولات و سردرگمی در خرید آنها مواجه نشویدو و ولیست خود را قابل کنترل تر کنید.

در این مقاله به تعدادی از مشخصات مهمی که کاربران فروشگاه فراسیستم بیشترین سوال را پیرامون خرید اسپیکر داشته اند جمع آوری کردیم امیدواریم به خرید هر چه بهتر شما کمک کرده باشیم.

1.حساسیت(Sensitivity)

یکی از مهمترین مشخصات در خرید اسپیکر اندازه گیری دسی بل  (decibels)می باشد. حساسیت یک اسپیکر نشان دهنده میزان بلندی صدای آن است.چه در یک محیط بسته یا یک محیط باز باشد.بیشتر تولید کنندگان حساسیت یک اسپیکر را در یک محیط یا اتاق متوسط اندازه گیری می کنند. تعدادی نیز میزان بلندی صدا را در محیط بدون طنین یا پژواک در نظر می گیرند. در محیط های بسته یا باز نتایجی بین 2 تا 3 دسی بل (dB) اختلاف را نشان می دهند.

هر چه درجه حساسیت بالاتر باشد،صدای بلندگوی شما بلندتر خواهد بود. یک اسپیکر با صدای متوسط میزان حساسیت حدود 87 تا 88 دسی بل را دارد. اسپیکر با درجه حساسیت بیشت از 90 دسی بل به عنوان یک اسپیکر با قدرت عالی در نظر گرفته می شود.

حتما نمی دانید که 87 یا 88 دسی بل چه میزان بلندی صدا را شامل می شود؟ ما در اینجا چند صدای رایج را با درجه بندی دسی بل آنها برای شما به عنوان مثال می آوریم تا کمک کند به انتخاب شما و درک بهتر شما از میزان بلندی صدا بر حسب دسی بل.

اگر سکوت 0(صفر) دسی بل باشد نتیجه میگیریم که

صدای پچ پچ یا درگوشی صحبت کردن بین 15 الی 25 dB دسی بل هست

صدای پس زمینه خانه / دفتر بین 40 تا 60 dB دسی بل هست

صدای گفتگوی معمولی بین 65 تا 70 dB دسی بل

صدای ماشین چمن زنی 90 dB دسی بل

صدای بوق ماشین 100 dB دسی بل

برای مثال اسپیکر قابل حمل همراه شارژر خورشیدی کولیر مدل KOLEER S28 که در فروشگاه فراسیستم موجود می باشد علی رغم جثه کوچکی که دارد دارای ویژگی های پاسخ فرکانسی: 70 هرتز – 18 کیلوبایت, توان خروجی: 5 وات, نرخ نویز: > 80dB می باشد.

خرید اسپیکر اسپیکر قابل حمل همراه شارژر خورشیدی کولیر مدل KOLEER S28
اسپیکر قابل حمل همراه شارژر خورشیدی کولیر مدل KOLEER S28

2.امپدانس (Impedance)

امپدانس به معنی مقاومت یا اندازه گیری اهم می باشد. این یکی دیگر از مشخصات مهمی است که باید در خرید اسپیکر به آن توجه داشته باشید.

برای درک بهتر معنای امپدانس، اگر اسپیکر را مانند یک شیلنگ در نظر بگیریم، آبی که درون شلنگ هست به عنوان جریان الکتریکی(سیگنال های صوتی) می باشد. سیگنال های تولید شده درون یک اسپیکر وقتی به جریان  می افتند تبدیل به صدا می شوند.

حالا اگر شیلنگ دارای دهانه باریک (مقاومت بالا) باشد. آب کمتری ازش عبور می کند و اگر شیلنگ دهانه بزرگتر(مقاومت کم) داشته باشد آب بیشتری از آن عبور می کند.

به همین ترتیب،اگر اسپیکر مقاومت (امپدانس) پایینی داشته باشد،جریان بیشتری از آمپلی فار شما جاری می شود واز بلندگو عبور می کند و برعکس. بنابر این هر چه امپدانس کمتر باشد جریان بیشتری از بلندگو عبور می کند.

پس نتیجه میگیریم :

امپدانس پایین= جریان زیاد

امپدانس بالا = جریان کم

حالا سوالی که پیش می آید این است که باید اسپیکر با امپدانس پایین بخریم یا با امپدانس بالا؟

در خرید اسپیکر، اسپیکر شما نباید امپدانس پایین یا بالا داشته باشد و در واقع اگر امپدانس پایینی داشته باشد مقاومت آن کمتر شده و جریان الکتریکی آن زیاد می شود و بار بیشتری را به تقویت کننده های اسپیکر شما وارد می کند که ممکن است تقویت کننده شما قادر به پاسخگویی آن نباشد و برای اینکه بتواند جریان بیشتری را انتقال دهد بیش از حد گرم شود و در حالت خوب آن ممکن است خاموش گردد و در بدترین حالت اسپیکر شما آسیب ببیند.

پس با توجه به نکات بالا آیا باید اسپیکر با امپدانس بالا بخریم؟

خیر ،بخاطر اینکه یک اسپیکر برای پخش با صدای بلند به مقدار کافی جریان نیاز دارد

و امپدانس بالا مساوی است با جریان کم و در نتیجه حجم کم می باشد.

بنابراین ،اسپیکر شما نباید امپدانس کم یا زیاد داشته باشد. باید امپدانس آن بهینه باشد.

اسپیکر با امپدانس 6 الی 8 اهم به عنوان یک امپدانس بهینه در نظر گرفته می شود. اسپیکرهایی با درجه امپدانسی که گفته شد . مقاومت خیلی خوبی را برای شما به ارمغان می آورند . و تا سطح بسیار قابل قبولی می توانید از صدای آنها لذت ببرید.

3.عمر باتری

با فرض اینکه شما از اسپیکر بلوتوثی خود همیشه به صورت بی سیم استفاده می کنید. عمر باتری آن فاکتور بسیار مهمی است که باید در نظر داشته باشید.

هنگام خرید اسپیکر اگر عمر باتری اسپیکر شما کم باشد ممکن است مجبور شوید در زمانهایی که قصد استفاده طولانی مدت از اسپیکر را دارید هر باره آن را شارژ کنید.و با این مساله خسته کننده دست و پنجه نرم کنید. بنابراین قبل از خرید هر نوع اسپیکری باید عمر باتری آن را بررسی کنید.

یکی از سخت ترین تصمیمات این است که نمی دانید در هنگام خرید اسپیکر بلوتوثی دقیقا به دنبال چه مدت عمر باتری باشید، این موضوع به این که چند بار قصد دارید آن را در خارج از خانه استفاده کنید بستگی دارد. با این حال اگر از اسپیکر پرتابل (قابل حمل) خود به طور منظم در جایی استفاده می کنید که به پریز برق دسترسی ندارید . باید سعی کنید اسپیکری تهیه کنید که بالاترین عمر باتری را داشته باشد.

از سوی دیگر اگر از اسپیکر خود در خانه استفاده می کنید .برای عمر باتری آن نیاز نیست حساسیت بالا به خرج بدهید. و مدل های مقرون به صرفه زیادی وجود دارند که می توانند بین 4 تا 6 ساعت مهمانی های شما را ساپورت کنند.

برای مثال اسپیکر بلوتوث پرتابل کیمیسو مدل KIMISO KMS-S1 طبق تست و بررسی  صدایی با کیفیت و بلندی صدای عالی دارد. این اسپیکر 2 ساعت زمان برای شارژ نیاز دارد و 4 تا 5 ساعت امکان پخش موسیقی را برای شما فراهم می کند.برای تهیه این اسپیکر از فروشگاه فراسیستم می توانید اینجا کلیک کنید.

4.اندازه اسپیکر

اسپیکر قابل حمل داخل بازار چون بیشتر برای بیرون بردن از خانه طراحی شده اند،معمولا بسیار سبک هستند.با این حال ، تعدادی از مدل ها هستند که وزن زیادی دارند و همین باعث می شود که این گزینه ی قابل حمل بودن کمی پیچیده شود. بعضی از اسپیکر ها  کلا قابل حمل نیستند و برای استفاده خانگی یا ثابت طراحی شده اند.

به همین دلیل بهتر است که قبل از اینکه اسپیکری را بخرید ابعاد و وزن آن را بررسی کنید ، تا هر زمان که نیاز داشتید تا خارج از خانه از آن استفاده کنید مجبور نشوید یک مدل غیر قابل حمل یا سنگین را با خودتان حمل کنید.

5.پورت های اسپیکر

اسپیکر بلوتوثی همیشه یک پورت برای شارژ سیمی دارد که معمولا از کابل های میکرو USB پشتیبانی می کند. در قسمت مشخصات هر سایتی میتوانید نوع کابل شارژری که اسپیکر انتخابی شما پشتیبانی می کند را بررسی کنید.

گاهی هنگام خرید اسپیکر فقط کابل شارژ برای شما مهم نیست . ممکن است شما نخواهید به بلوتوث به اسپیکر متصل شوید یا دستگاه شما قدرت وصل شدن با بلوتوث به اسپیکر را نداشته باشد. و داشتن درگاه جک 3.5 میلی متری می تواند کمک بزرگی باشد. و امکان اتصال بدون بلوتوث را بین اسپیکر و دستگاههای شما فراهم کند.

و حتی پشتیبانی از فلش و رم گزینه بسیار مهمی است برای استفاده از اسپیکر در مکان های مختلفی که میخواهید بدون اتصال بلوتوثی یا کابلی از آن استفاده کنید.

6.مقاومت در برابر آب و گردو غبار

بسته به نوع استفاده از اسپیکر و اینکه در کجا می خواهید از آن استفاده کنید احتمالا باید نسبت به در معرض آسیب آب و گرد و غبار گرفتن آن حساس باشید. برای همین داشتن سطحی از مقاومت در برابر این خطرات مهم است.

بسیاری از اسپیکرها ضد آب نیستند و شما باید قبل از خرید اسپیکر مشخصات آن را بررسی کنید.

به طور مثال اسپیکر بلوتوث شیائومی Xiaomi Mi Portable Bluetooth Speaker MDZ-36-DB 16W دارای گواهی استاندارد  IPX7 است. این گواهی نشان دهنده مقاومت دستگاه در برابر آب است.

برای تهیه این اسپیکر از فروشگاه فراسیستم می توانید اینجا مراجعه کنید.

7.تعیین سطح

قبل از خرید اسپیکر به جایی که میخواهید اسپیکر را در آنجا قرار دهید توجه کنید . زیرا مکانی که اسپیکر در آنجا قرار می گیرد تاثیر بسزایی بر آنچه می شنوید دارد. توجه داشته باشید که اسپیکرها قادر هستند که صداهایی با فرکانس بالا را به سمت جلو هدایت می کنند،و صداهایی با فرکانس متوسط و مخصوصا فرکانس های پایین در همه جهات به اطراف پخش می شوند.

اگر اسپیکرهای خود را نزدیک دیوار یا گوشه خانه قرار دهید فرکانس های پایین از دیوارها منعکس شده و باعث می شوند صدا به صورت تقویت شده با بیس بالاتری به گوش شما برسد این ممکن است برای بعضی از افراد لذت بخش باشد.

همچنین اگر اسپیکر خود را روی یک سطح سفت قرار دهید تا از لرزش آن کاسته شود کیفیت صدای خروجی شما را بالاتر می برد.اگر موسیقی را می خواهید از یک پخش کننده ضبط به اسپیکر منتقل کنید مطمئن شوید که اسپیکرها روی پخش کننده قرار ندارند. چون ارتعاشات خارج شده از پخش کننده و اسپیکر همزمان می توانند روی صدای خروجی اختلال ایجاد کنند و صدای مخدوشی را برای شما بوجود بیاورند.

اسپیکر بلوتوث شارژی 2 تکه تسکو (TSCO) مدل TS 2323 TWS  از تکنولوژی TWS جهت استفاده از دو اسپیکر مشابه با امکان اتصال همزمان به یک دستگاه بلوتوث پشتیبانی می کند. تا صدای خروجی از بلندگوها به خوبی تقویت گردد.می توانید این اسپیکر را در فروشگاه فراسیستم از اینجا تهیه کنید.

خرید اسپیکر
اسپیکر 2 تکه با قابلیت TWS

نتیجه

بقیه مشخصات خرید اسپیکر خوب سلیقه ای هست و به ترجیح شما  بستگی دارد. این استثناها مسائلی هستند که کمک می کنند به ارتباط تجهیزات شما با اسپیکر. که می تواند شامل جفت شدن دو اسپیکر با هم یا داشتن کنترل و حتی میکرفن مخصوص اسپیکر می باشد.

سعی کنید اسپیکر های خود را هوشمندانه انتخاب کنید. از بین تمام محصولاتی که می خرید اسپیکرها جزو کالاهایی هستند که هرگز از مد نمی افتند و می توانند برای مدت طولانی دوام بیاورند از آن استفاده کنید.بعضی از اسپیکر ها نیز این قابلیت را دارند که می توانند به یکدیگر متصل شده و صدای بهتر و با کیفیت تری را تولید کنند.

امروزه برندهای تجاری ایرانی و خارجی زیادی مانند تسکو ، شیائومی ،پرووان ،JBL ، کیمیسو و…. در ایران هستند که محصولات آنها را می توانید از فروشگاه فراسیستم تهیه کنید.

برای دیدن تمامی اسپیکرهای فروشگاه فراسیستم می توانید اینجا کلیک کنید.

ارسال دیدگاه